Cengiz’de barışa omuz verdi!

thumb

Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı, Türkiye genelinde yaklaşık dört yüz sanatçı, aydın ve gazetecinin imzaladığı barış bildirisine imza attı.

Türk Ahmet Hakan Coşkun, Prof. Ahmet insel, Birgün Yazarı Ahmet Şık, Radikal Yazarı Altan Öymen, Haber Türk Yazarı Amberin Zaman, sanatçı Aynur doğan, Balçiçek İlter Haber Türk Prof. Baskın oran, Bejan Matur, Gazeteci Celal Başlangıç, Radikal Yazarı cengiz Çandar, MİT eski müsteşar yardımcısı Cevat Öneş, 23. Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat, Milliyet Gazetesi Yazarı Derya Sazak, Sanatçı Ferhat Tunç, Müzik Yapımcısı Gülten Kaya, İlkay Akkaya, Sanatçı Jülide kural, PSAKD Başkanı Kemal Bülbül, Leman Sam Sanatçı, Prof Mehmet Altan, Prof. Mehmet Bekaroğlu, Mete Çubukçu, Murathan Mungan, Çalışma Eski Bakanı Mustafa Kul, Müjde Ar, Prof. Mümtaz Er Türköne, Sabah Yazarı nazlı Ilıcak, Nilüfer Akbal, Sanatçı Nur Sürer, Doç. Nuray Mert, Taraf Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Oral Çalışlar, Takvim Yazarı Rasim Ozan Kütahyalı, Şanar Yurdatapan, Prof. Şebnem Korur Fincancı, Şevval Sam, Şirin Payzın, 23. Dönem Milletvekili Ufuk Uras, Yazar Vedat Türkail, Milliyet Yazarı Yasemin Çongar, Yazar Yaşar Kemal, Yavuz Bingöl, Senarist yönetmen Yeşim Ustaoğlu, Çalışma Eski Bakanı Ziya Halis gibi gazeteci, sanatçı, yönetmen, akademisyen ve aydınla birlikte TTSO Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Cengiz’in de imzaladığı bildiride şu ifadeler yer alıyor: “Bizler, toplumumuzun demokratik bir yönde gelişmesi için çaba gösteren yurttaşlar olarak; son gelişmeler üzerine aşağıdaki açıklamayı yapma gereğini duyuyoruz.

İmralı’da PKK lideri Abdullah Öcalan ile yürütülen görüşmeler, özlemini çektiğimiz barışın kapısını ciddi bir biçimde aralamıştır. Toplumun neredeyse bütün kesimlerinde farklı ölçülerde var olan güvensizliği, korkuyu, tedirginliği ve kaygıyı gidererek süreci ilerletmek, huzur ve güveni artıracaktır. Sürecin mümkün olduğu kadar şeffaf hale getirilmesi büyük bir ihtiyaçtır. TBMM’den başlayarak, çözüme katkı sunabilecek bütün taraf ve kesimleri sürecin parçası haline getirmek demokratik, adil ve kalıcı çözümü kolaylaştıracak ve hızlandıracaktır. Bizler bu doğrultuda atılacak demokratik adımları, adresine bakmadan sahipleneceğiz.

Hiç kuşku yok ki, bu büyük sorunun çözümü istisnasız herkese büyük sorumluluk ve görevler yüklemektedir. Bunun bilincinde olan ve yıllardır bu doğrultuda çaba gösteren insanlar olarak, geçmişten çıkarılan dersler ışığında herkesi bu zorunlu büyük yürüyüşe katılmaya, destek olmaya, sorumlu davranmaya çağırıyoruz.”

Kaktüs Creative
Facebookta Beğen Twitterda Takip Et Linkedinde Takip et Google plusta beğen Rss ile abone ol