Cevher’den odamıza ziyaret

Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) İl Müdürü Tahir Cevher, Tunceli TSO Yönetim Kurulu Başkanı Zeynel Açıkgöz’ü makamında ziyaret etti.
Kayıt dışı istihdamın önlenmesi için işyeri denetimlerinin artırıldığı ve tespiti halinde yüksek cezaların uygulandığını belirten Cevher, “Sigortasız işçi çalıştırmak, sigortalı çalıştırmaktan çok daha maliyetli ve risklidir. Bir işçiyi 6 ay boyunca sigortasız çalıştırmanın maliyeti ödeyeceğiniz pirimin yaklaşık 10 katıdır. Ayrıca sigortasız işçinin kaza geçirip çalışamaz duruma gelmesi halinde sigortalıya ve yakınlarına yapılacak tüm giderler sizden talep edilir. Çalıştırdığınız işçilerin ücretlerinin eksik bildirilmesi durumunda da kayıt dışı istihdam olarak değerlendirilmektedir. Bu durumda da yine sigortalı başına her ay için 2 asgari ücret tutarında ceza uygulanmaktadır.” diye konuştu.
Cevher, “Bir işçinin 1 gün dahi sigortasız çalıştırılması halinde 2 asgari ücret, bu süre 1 ay ise 4 asgari ücret, 6 ay ise 14 asgari ücret, 1 yıl ise 26 asgari ücret tutarında idari para cezası uygulanır. Ayrıca bu çalışmalara ait primler gecikme cezası ve faiziyle birlikte tahsil edilir. Primlerinizi düzenli öderseniz ve gerekli belgeleri SGK’ya yasal süresi içerisinde verirseniz sigorta prim teşviklerinden yararlanarak çok büyük maliyet avantajları sağlayabilirsiniz. Türkiye çapında 5 ve daha fazla çalışanı bulunan işyerlerinin işçilerine yapacakları ücret ve her türlü ödemenin banka aracılığıyla gerçekleştirilmesi zorunludur. İşyerlerinde kayıt dışı istihdam tespiti halinde yüksek idari para cezaları, iş kazası durumunda adli ve ağır idari sorumluluklar doğar teşvik, hibe ve kredilerden yararlanamaz.” dedi.

Kaktüs Creative
Facebookta Beğen Twitterda Takip Et Linkedinde Takip et Google plusta beğen Rss ile abone ol