‘HAY WAY ZAMAN’ BELGESEL GALASINA YOĞUN İLGİ

30/09/2014 Perşembe günü Tunceli TSO katkılarıyla hazırlanan ve İl Kültür Müdürlüğü nde galası yapılan Dersim’in Kayıp Kızları ‘Hay Way Zaman ‘ belgeseli Tunceli halkından ve kurumlardan yoğun ilgi gördü.

Tunceli Üniversitesi Rektörü Durmuş Boztuğ ve üniversite dekanları, öğretim görevlileri, öğrenciler, Tunceli belediye başkanı M Ali Bul Başkan Yardımcısı İbrahim Kasun Ovacık Belediye Başkanı Fatih Maçoğlu, Pülümür belediye Başkanı Müslüm Tosun ,Tunceli Defterdarı Ömer Faruk Önel, ilde bulunan kurum amirlerinin büyük çoğunluğu,Tunceli eski millet vekilleri Hasan Güyüldar ve Bekir Gündoğan,belediye eski başkanı Hasan Korkmaz , Tuncelili iş adamları, TSO yönetim kurulu, meclis başkanı,meclis üyeleri ve oda personeli katıldı. Kayıp kızların yapımcısı ve yönetmenleri Nezahat ve Kazım GÜNDOĞAN, belgeselde 38 katliamıyla ilgili ayrıca Osmanlı arşivlerinden örnekler verdiler. Daha sonra belgesele katkı sunan şahıs ve kurumlara teşekkür ettiler. Ayrıca filme konu olan Emoş Gülver çocukları ve diğer aile fertlerine teşekkür ettiler.

Organizasyonu yapan Tunceli TSO nun Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf CENGİZ yaptığı konuşmada şunları söyledi.

Değerli Katılımcılar

22 yıllık geçmişi olan Tunceli TSO yönetimine 5 yıl önce seçildik. Yönetimdeki kısmi değişikliklerle beraber 1 yıldan beri 2. Dönem yönetimdeyiz. Yönetime geldiğimizde yönetim kurulu ve meclis olarak önümüze bazı hedefler koyduk.

1- İlin Ekonomisine nasıl katkı sunacağız:

Başta İlimizin Ekonomisinin gelişimi olmak üzere ildeki Valilik, Belediye, İl Özel İdaresi ve diğer kurumlarla birlikte Organize Sanayinin gelişmesi için yoğun çaba sarf ettik. Bugün 10’ a yakın işletme faaliyete geçmiştir. Önümüzdeki yıllarda 40 a yakın işletmemizin faaliyete geçeceğini düşünüyoruz. Kalkınma Ajansından çıkan projelere Yönetimdeki tüm kurumlarla birlikte gerekli çabayı sarf ediyoruz.

-Teşvik yasalarında ilimiz 5. Bölge kapsamında bulunuyor. Bu kapsamda olan Giresun, Gümüşhane, Kahramanmaraş Osmaniye gibi illerle aynı ekonomik kategoride değerlendiriliyor. Fakat ilimizin ve benzer nitelikte olan çatışma ortamından en fazla zarar gören, sanayisi olmayan ve ekonomisi zayıf iller için ya özel bir teşvik yasası çıkarılmalı ya da 6. Bölge kapsamına alınmalıdır.

2- 14 şubat 2014 tarihinde Dersim Ekonomi konferansı düzenledik. İl Valisi, belediye başkanı ,rektör, il dışında yaşayan Dersimli iş adamları ve akademisyenlerin de katıldığı bir organizasyon düzenledik ve sonucunda bir konferans sonuç bildirgesi yayınladık.

3- Üyelerimizin ekonomik ve demokratik haklarına nasıl sahip çıkmalıyız, bunlarla ilgili gerekli çalışmalar yapıldı ve yapılmaya devam edecektir.

4-İlde bulunan tüm kurumlar ve sivil toplum örgütleri ile İlin ekonomik sosyal yapısına, kültürüne, inancına nasıl katkı sunacağımızı tespit ettik.

Sadece para kazanan işadamı ve ekonomiyi düşünen TSO değiliz. Sanata önem veren ve destekleyen bir oda yönetimi olmaya çalışıyoruz.

Bugün galasında buluştuğumuz Dersim’in Kayıp Kızları “Hay Way Zaman” Belgeselinden önce de Odamız yöre kültürü ve inancıyla ilgili çalışma yapan hemşerilerimize, sanatçılarımıza katkı sunduk.

Kazım Öz-Şavaklılar Belgeseli

Metin Kahraman – Dersim inancını esas alan Gole Çetu Belgeseli

Yılmaz Can Şare’nin Markasor’u tanıtım Belgeseli

Dersimin kayıp kızları 1. Belgeseli’ne

Yönetim Kurulu Başkanı olarak ben, Yönetim Kurulumuz ve Oda Meclisimiz, katkı sunmuştur.

Dersim’in Kayıp Kızları I’in galası da Dersim Belediyesi ve dönemin Belediye Başkanı Edibe Şahinle birlikte gerekli katkı sunularak bu salonda yapılmıştır.

Dersimin Kayıp Kızlarının devamı olan Nezahat-Kazım GÜNDOĞAN dostlarımızın büyük emekleri ile bugün izleyeceğimiz ve 50. Uluslar arası Antalya Altın Portakal Film Festivali Jüri Özel Ödülü alan Hay Way Zaman Belgeseli özet olarak 38’de Dersim’den Türkiye’nin Çeşitli yerlerine çocuk yaşta götürülüp asimile edilen, köklerinden koparılan, büyük eziyet ve işkencelerle büyüyen Dersimli Kızların gerçek hikayesidir.

Bu insanlar 70-80 yıl sonra Dersim’de ve Türkiye’de yaşayan akrabaları ile iki ayrı kültüre ve inanca sahip insanlar olarak karşılaşmış ve tanışmışlardır. Bu belgeseller yeni 38’lerin yaşanmaması, gelecekte insanların aynı ıstırapları çekmemesi için birer tarihtir. Bu nedenle bu projeleri önemsiyor ve destek veriyoruz.

Bu tanıklar şu anda çocukları ve diğer akrabaları ile aramızda ve ilerleyen saatlerde sizlerle buluşacaklardır.

Güncel Olarak ise Barış sürecini önemsiyoruz.

Sayın Katılımcılar,

Bölgemizde 30 yıllık bir çatışma süreci yaşanmış ve en çok zarar gören İlimiz olmuştur. Bu nedenle biz barış sürecini önemsiyoruz. 2012’den beri bölge toplantıları, Başbakan, bakanlar , ana muhalefet partisi lideri ve son olarak Başbakan Davutoğlu nun katılımıyla bölge oda -borsa başkanlarıyla yaptığımız toplantılarda barış sürecinin önemini vurguladık. Çünkü çatışma ortamı öncelikle Dersim ekonomisine darbe vurur ve yeni yatırımların yapılmasına olanak tanımaz.

Beklentimiz

Sürecin devam etmesi için TSO olarak gerekli çabayı sarf ediyoruz. Beklentimiz yeni demokratik, özgürlükçü bir Anayasadır. Ülkede yaşayan Türk, Kürt Çerkez, Alevi, Süryani kökeni ne olursa olsun tüm insanların bir arada yaşamalarını sağlayacak yeni bir anayasanın çıkarılmasıdır. Barışın sağlanması ve insanlarımızın ölmemesi için Mecliste grubu bulunan tüm siyasi partiler ellerini taşın altına koymalıdır. Özgürlükleri kısıtlayan, insan yaşamına müdahale eden her türlü baskıcı yasalara karşıyız.

Yapılması planlanan barajlara karşıyız

İlimiz için hayati önemi olan Pülümür ve Munzur Vadilerinde yapılmaya çalışılan barajlara tüm kurumlarla beraber karşıyız. Doğamızı tahrip edecek her türlü yatırımın karşısında olacağız.

Üniversitemizi önemsiyoruz.

Gelişimi için gerekli katkıyı sunduk bundan sonra da TSO,üniversite, öğrenci konseyi işbirliğini desteklemeye devam edeceğiz. Son olarak öğrenci konseyinin sunduğumuz katkılardan ötürü odamıza vermiş olduğu plaket için huzurlarınızda kendilerine teşekkür ediyorum

Sayın Katılımcılar;

Altını çizerek söylüyorum biz bir toplumun bütünlükleri olarak (işadamı, aydını, sendikacısı, siyasetçisi, emekçisi) kendi tarihi ve toplumsal sorunlarına birlik içinde sahip çıkarsak yaralarını sarabilir ve ilerleyebiliriz. Biz TSO olarak bunu yapmaya çalışıyoruz.

Dersim TSO olarak organize ettiğimiz ‘’Hay Way Zaman’ belgeselinin gösterimine katkı sunan ve bu salonda bulunan tüm katılımcılara Tunceli TSO adına yönetim Kurulu Başkanı olarak saygı ve selamlarımı sunuyorum.

Galanın ardından belgesel yapımcıları, belgeselin oyuncuları ve TSO yönetimi sahneye çağrıldı ve kendilerine katkılarından ötürü teşekkür edildi.

Kaktüs Creative
Facebookta Beğen Twitterda Takip Et Linkedinde Takip et Google plusta beğen Rss ile abone ol