İNŞAAT SEKTÖRÜ TUNCELİ TSO DA BİR ARAYA GELDİ.

res_042014_3_218/04/2014 GÜNÜ SAAT 16 :00 DA TUNCELİDE FAALİYET GÖSTEREN İNŞAAT MALZEMESİ ÜRETEN VE SATAN FİRMALARIN, YAP SAT YAPANLARIN VE MÜTEAHHİTLER İN SORUNLARININ DİNLENMESİ VE BUNLARA ÇÖZÜM ÖNERİLERİNİN SUNULMASI İÇİN TSO YÖNETİM KURULU VE MECLİSİ TARAFINDAN BİR TOPLANTI ORGANİZE EDİLDİ. TOPLANTIYA EN ÇOK TALEP İSE İNŞAAT MALZEMESİ ÜRETEN VE SATANLARDAN GELDİ.

AÇILIŞ KONUŞMASINI YAPAN YÖNETİM KURULU BAŞKANI YUSUF CENGİZ AMACIN HEM REKABETİN ZARAR VERMEYECEK BOYUTTA YAPILMASINI HEM DE YERLİ ESNAFA DESTEK SUNULMASINI SAĞLAMAK OLDUĞUNU SÖYLEDİ. BUNUN İÇİN ÖNCELİKLE KOLLEKTİF ÇALIŞMAYA AĞIRLIK VERİLMESİ GEREKTİĞİNİ BELİRTEREK BU SORUNLARIN ÇÖZÜLMESİ İÇİN HERKESTEN GÖRÜŞ TALEP ETTİ.

MECLİS BAŞKANI ALİ GÜYÜLDAR İSE ESNAFIN SÜREKLİ AYNI SORUNLARI DİLE GETİRDİĞİNİ, AMACIN BU SORUNLARIN NASIL GİDERİLEBİLECEĞİNİN, SORULAR VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİYLE ORTAYA KONULMASI GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİ

TOPLANTIDA SÖZ ALAN TSO ÜYELERİ ORTAK SORUN OLARAK İŞÇİLİK GİDERLERİNİN DİĞER İLLERDEN FAZLA OLMASININ BÜYÜK BİR DEZAVANTAJ OLDUĞU BELİRTİLEREK MALİYET HESABI YAPILIRKEN SOSYAL SORUNLARINDA GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULMASI GEREKTİĞİ SÖYLENDİ. AYRICA SUNULAN ÖDEME KOŞULLARINDAKİ FARKLILIKLAR DA BELİRTİLEREK, İLİMİZ ESNAFINA İŞ BİTİMİNDEN SONRA UZUN VADELİ VE GECİKMELİ ÖDEME YAPILDIĞINI ANCAK DİĞER İLLERDE PEŞİN ALIMLAR YAPILARAK KOŞULLARIN İYİLEŞTİRİLDİĞİ DE EKLENDİ. İLİMİZ ESNAFININ TİCARETTE SADECE MADDİYATI DEĞİL MANEVİYATI DA GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURUP KENDİLERİNDEN HİÇ FİYAT ALMAYAN MÜTEAHHİTLERİNDE OLDUĞUNU BELİRTİLEREK İLİMİZ ESNAFINA DESTEK VERİLMESİ GEREKTİĞİNİ DE SÖYLENDİ. SUNULAN BAŞKA BİR ÖNERİ DAYANIŞMA İÇİNDE OLUP REKABET EDEBİLECEK YAPININ OLUŞTURULMASI OLDU. DIŞARDAN BAKIŞTA GÖRÜLEN KOPUKLUK İLİMİZ ESNAFININ REKABET GÜCÜNÜ DÜŞÜRDÜĞÜ VE EĞER DİĞER İLLERLE İLİMİZ ARASINDA UÇUK FİYAT FARKLILIKLARI YOKSA YERLİ ENAFIN DA FİYATLARI DENGEDE TUTMASININ SÖZ KONUSU OLDUĞU BELİRTİLDİ. BU ŞEKİLDE KAR MARJININ BİRAZ DÜŞÜRÜLÜP SATIŞLARIN ARTTIRILARAK DENGENİN YAKALANABİLECEĞİ SÖYLENDİ.

AYRICA İLİMİZDE AYNI ÜRÜNLERİN FİYATLARININ ESNAFTAN ESNAFA BİLE FARKLILIK GÖSTERDİĞİ VE ÖNCE BU SORUNUN GİDERİLMESİ GEREKTİĞİ SÖYLENDİ. EŞİT KAR MARJIYLA SATIŞLARIN YAPILMASI GEREKTİĞİ, BİRLEŞEREK BAYİLİKLERİN ALINABİLECEĞİ VE REKABET AVANTAJI SAĞLANABİLECEĞİ EKLENDİ. AYRICA BİRLİKTE İŞ YAPMA KÜLTÜRÜNÜN İLİMİZDE GELİŞMEDİĞİNİ BELİRTİLEREK TSO VASITASIYLA SATICI GRUPLARIN OLUŞTURULABİLECEĞİ VE HER KALEMDE OLMASA DA BAZI KALEMLERDE REKABET EDİLEBİLECEĞİ, REKABETİN ARTIK SADECE ŞEHİRLER ARASI DEĞİL ULUSLAR ARASI HALE GELDİĞİ BELİRTİLDİ. ÖZELLİKLE İLİMİZDEKİ PAZARLAMA FAALİYETLERİNİ OLMAYIŞININ DA BÜYÜK BİR DEZAVANTAJ OLDUĞU SÖYLENEREK TUNCELİ DE HİÇ BİR SATICI PAZARLAMA ELEMANI TUTMAZKEN ELAZIĞDAKİ TÜM TEDARİKÇİLERİN PAZARLAMA FAALİYETİ İÇİNDE OLDUĞU SÖYLENDİ. DİĞER BİR UNSUR İSE KATMADEĞER SUNULMADAN TİCARET YAPILMASI. FİYATLAR FAZLA OLABİLİR ANCAK GEZİP SERVİS AVANTAJIYLA, MALIN KALİTESİYLE, İŞÇİLİK KALİTESİYLE DE AVANTAJ ELDE EDİLEBİLECEĞİ AYRICA KURUMSALLAŞARAK NÜFUS AZLIĞININ GETİRDİĞİ DEZAVANTAJLARIIN BİR NEBZE DE OLSA GİRERİLEBİLECEĞİ SÖYLENDİ.

İNŞAAT SEKTÖRÜNDEKİ DİĞER BİR SORUN İSE KALİFİYE ELAMANIN BULUNMAMASI. 100 MİLYON TL LİK İNŞAATIN % 40 ININ SADECE İŞÇLİK OLDUĞUNU VE HEPSİNİN DIŞARIYA GİTTİĞİNİ EKLEDİ. İLİMİZDE KALIPÇI, SIVACI VE İŞÇİ YOK. BİZ SÜRDÜRÜLEBİLİR TİCARET DEĞİL GÜNÜ BİRLİK TİCARET YAPIYORUZ FAKAT OLAYA RASYONEL ŞEKİLDE YAKLAŞARAK TİCARETİN SÜRDÜRÜLEBİLİR HALE GETİRİLMESİ GEREKTİĞİ SÖYLENDİ.

EĞİTİM AÇISINDAN BAKILDIĞINDA İSE MESLEKİ EĞİTİME TALEP GÖSTERİLMEDİĞİ BELİRTİLEREK KALİFİYE ELEMAN SORUNUNUN ANCAK BU ŞEKİLDE ÇÖZÜLEBİLECEĞİNİ SÖYLENDİ.

TUNCELİ TSO YÖNETİM KURULU BAŞKAN YARDIMCISI KAZIM KORKMAZ İSE MESLEKİ EĞİTİMLERE GRUP ŞEKLİNDE KATILIP MESLEKİ BECERİ EDİNİLDİKTEN SONRA İSTİHDAM SAĞLANMALI DEDİ. HALKMIZ BUNUN YERİNE ASGARİ ÜCRETLE HZMET SEKTÖRÜNDE VEYA AİLE ŞİRLEKLERİNDE ÇALIŞMAYI TERCİH EDİYOR. ARSA PAYININ % 50 OLDUĞU BİR YERDE 300 BİN TL OLMASI GEREKEN BİR DAİRE FİYATI 150 BİN TL İSE SEKTÖRÜN BU MALİYETLERLE AYAKTA DURMASI ZOR OLACAKTIR. SORUNUN ÇÖZÜMÜNE BURDAN BAŞLANMASI GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİ. YAPI DENETİMİ VE 18. MADDE İÇİN BELEDİYE İLE SÜREKLİ GÖRÜŞME HALİNDEYİZ. ŞEHRİN İLİMİZ MERKEZİ DIŞINDAKİ YERLEŞİM YERLERİNE AÇILMASI GEREKTİĞİNİ DE SÜREKLİ BELİRTİYORUZ DEDİ.

KORKMAZ DAHA SONRA PAZARLAMA FAALİYETİNİ YÜRÜTÜLEMEDİĞİNİ VE STOKLU MALLA ÇALIŞMAK YERİNE ARACI OLARAK FİYAT REKABETİ SAĞLANABİLECEĞİNİ, KOLLEKTİF ÇALIŞMANIN SAĞLAYACAĞI OLANAKLARDAN BAHSEDEREK SEKTÖRÜN ANCAK BU ŞEKİLDE DESTEKLENEBİLECEĞİNİ BELİRTTİ.

TUNCELİ İL GENEL MECLİS BAŞKANI VE TSO MECLİS ÜYESİ MUZAFFER YERLİKAYA İSE GİRDİ MALİYETLERİNİN FAZLA OLDUĞUNU, BÜYÜK FİRMALARIN OLMADIĞINI BU YÜZDEN TEDARİKÇİLERİN FİYATLARI DÜŞÜREMEDİĞİNİ BELİRTTİ. AYRICA KENDİ ÇEVREMİZDE DE BİR SEKTÖR YARATIP FAYDA SAĞLANABLECEĞİNİ BELİRTEN YERLİKAYA BUNUN İÇİN EN UYGUN ÖRNEĞİN ALÇI ÜRETİMİ OLDUĞUNU DA BELİRTTİ. ZATEN BAYINDIRLIK FİYATLARININ DÜŞÜK OLDUĞUNU SÖYLEYEN YERLİKAYA,YERLİ ESNAFIN DESTEKLENMESİ GEREKTİĞİNİ EKLEDİ.

SON OLARAK SÖZ ALAN YUSUF CENGİZ İSE KURUMSALLAŞMANIN VE DAYANIŞMANIN ÖNEMİNİ TEKRAR EDEREK BU ŞEKİLDE İLİMİZDE YAPILA TİCARET İLE HEM ÜRETİCİNİN HEMDE MÜTEAHHİTİN ZARAR GÖRDÜĞÜNÜ SÖYLEDİ. AYNI SORUNLARIN GIDA SEKTÖRÜNDE DE YAŞANDIĞINI BELİRTEREK ŞİRKETLER ŞEKLİNDE ÖZELLİKLE İNŞAAT MALZEMESİ SATAN ESNAFLARIN BİR ARAYA GELEREK GÜÇLÜ SERMAYE KOYUP GÜÇLÜ YAPILAR OLUŞTURARAK ÇEVRE İLLERLE REKABET EDECEK KONUMA GELİNMELİDİR. AKSİ DURUMDA İLİMİZİN BU SORUNLARININ DEVAM EDECEĞİNİ BELİRTTİ.

Yusuf CENGİZ
TOBB/TSO KONSEY ÜYESİ
TUNCELİ TSO YÖNETİM KURULU BAŞKANI

Kaktüs Creative
Facebookta Beğen Twitterda Takip Et Linkedinde Takip et Google plusta beğen Rss ile abone ol