Tunceli TSO Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf cengiz, Başkan yardımcısı Kazım Korkmaz , Meclis Başkanı Ali Güyüldar ve Odamız Genel sekreteri Veli Güngörmüş’ün 19/07/2016 tarihinde yapmış olduğu basın açıklamasıdır,

Bildiğiniz gibi 15 Temmuz’da Türkiye de bir darbe girişimi oldu. Bu darbe girişimiyle ilgili Tobb’da 365 oda ve borsada eş zamanlı olarak ve Tobb başkanı Sayın Hisarcıklıoğlu’nun da şu anda yapacağı bu basın bildirisi yayınladı birazdan sizinle paylaşacağım. Ancak daha önce içinde bulunduğumuz mevcut durumla ilgili birkaç şey söylemek istiyorum
7 haziran sonrası başbakanla, ana muhalefet lideri ve Hdp genel başkanıyla yaptığımız toplantılarda bölgedeki barış sürecinin tekrar başlaması gerektiğini, savaşın bölgemizde ekonomik ve siyasi tahribata neden olduğunu belirttik. Bunun için sürekli gündemimizde bu barışın sağlanması var. Meclisteki partilerin bir araya gelerek yeni bir anayasa konusunda uzlaşmaları ve hazırlanacak olan anayasa da ülkede yaşayan tüm insanların inançlarını, dillerini ve kültürlerini özgürce ifade edebilmelerine olanak sağlamalıdır. Bu konuda 2012 yılından beri yaptığımız açıklamalarda Dersim TSO olarak halkın iradesinin hakim olduğu, barışın olduğu bir anayasanın hazırlanması gerektiğini belirttik.
Tamda bu noktada 15 Temmuzda bizim yıllardan beri barışı ve kardeşliği savunduğumuz bir süreçte bir darbe girişimi yapıldı. Bizde Dersim’de yaşayan, 12 Martları, 12 Eylülleri, 90’ları, 28 şubatları yaşayan bir kuşak olarak nereden gelirse gelsin her türlü darbeye karşı olduğumuzu belirtmek istiyoruz.
Ayrıca bu darbe sonrasında özellikle Alevilere, solculara, yurtseverlere yapılan bir takım saldırılar mevcut. Bunun da doğru olmadığını belirterek bir an önce durdurulmasını istiyoruz. Ülkede kutuplaşma yaratmanın, savaş ortamı yaratmanın kimseye faydası yok. Bu anlamda yapılan darbeyi ve özellikle halkın iradesinin hakim olduğu, her kesimden siyasi yapının mevcut olduğu Cumhuriyet Tarihinde İlk kez yapılan Türkiye Büyük Millet Meclisinin bombalanmasını da kınıyoruz.
Tobbve Türkiye genelinde 365 oda ve borsa başkanının basınla paylaşacağı metin aşağıdadır. sdg

s2

Kaktüs Creative
Facebookta Beğen Twitterda Takip Et Linkedinde Takip et Google plusta beğen Rss ile abone ol