Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin Tunceli’ye Yaptıracağı 300 Kişilik Kız Öğrenci Yurdunun Protokolü İmzalandı

Tunceli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı, TOBB Konsey Üyesi Yusuf CENGİZ’in TOBB Başkan ve yöneticileriyle uzun zamandan beri yapılan görüşmeleri sonucunda İl Merkezinde 300 kişilik öğrenci yurdu yapma kararı alındı. Kararın Odamıza bildirilmesi üzerine, İl Valisi Sn. Hakan Yusuf GÜNER’le görüşme yapılmış ve çok kısa süre içinde yurdun yapılacağı arsa tapusu ve aplikasyon raporu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne iletildi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin talebi üzerine 28 Ocak 2013 günü TOBB’nin Ankara’daki binasında TOBB Başkanı Sn.Rifat HİSARCIKLIOĞLU , İl Valimiz Hakan Yusuf GÜNER, TOBB Konsey Üyesi ve Tunceli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf CENGİZ’in katılımı ile yurt binasının yapımı için protokol imzalandı.

Protokol imza törenine İlimizde ve İl dışında üniversite okuyan öğrencilere katkı sunan Ankara Tuncelililer Eğitim ve Dayanışma Vakfı Başkanı Ali Rıza OLCAY, Başkan Yardımcısı Nuri TAŞKAN ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Tunceli Eğitim Gönüllüleri Derneğini temsilen Eski Milletvekili Hasan GÜYÜLDAR, Ankara’da ikamet eden Tuncelili işadamları ve hemşerilerimiz, Tunceli yerel basınından NTV muhabiri Ercan TOPAÇ, Cihan Haber Ajansı Muhabiri Ali Haydar GÖZLÜ, Dersimde İklim Gazetesinden Ergüder ÖNER katıldı.

İmza töreninde açılış konuşması TOBB Başkanı Sn. Rifat HİSARCIKLIOĞLU Yaptı. Okuma yazma oranı yüksek olan Tunceli’ye 300 kişilik kız öğrenci yurdunun yapımında bize katkı sunan İl Valimize, Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanına teşekkür etti. Bölgenin ve İlin sorunlarını biliyoruz. En kısa zamanda kız öğrencilerimizi barınacağı bir yurda kavuşmaları için gerekli çalışmaları yapacağını belirtti.

İl Valisi Hakan Yusuf GÜNER, TSO Yönetim Kurulu Başkanımızın talebi sonucu yurt binasının yapılacağı arsa temini için Milli Eğitim Müdürlüğüne gerekli talimatı verdiğini, 2 gün gibi kısa bir süre içinde gerekli arsa tapusu ve evraklarının TOBB’ne iletildiğini, İlimizin çok önemli ihtiyacı olan 300 kişilik kız öğrenci yurdunu İlimize yapma kararı alan TOBB Başkanı Sn.Rifat HİSARCIKLIOĞLU ve Yönetim Kuruluna teşekkür etti.

 

Tunceli TSO Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf CENGİZ imza töreninde söz alarak İlimizde yaptığımız tüm çalışmalara TOBB Başkanı ve Yönetim Kurulunun destek sunduğunu, özetle;

 

  • 21 yıllık Tunceli Ticaret ve Sanayi Odası’na Hizmet Binası satın aldıklarını, bina alımında Odamızın olanaklarını kullandıklarını ayrıca TOBB’nin katkı sunduğunu,
  • Türkiye’de Organize Sanayi Bölgesi olmayan İlimizin Organize Sanayi Bölgesinin alt yapısının tamamlandığını, 43 parselden 37 parselin yatırımcılara dağıtıldığını, bu süreçte TOBB Başkanı Sn.Rifat HİSARCIKLIOĞLU, eski Valimiz Sn.Mustafa TAŞKESEN, Yeni Valimiz Sn.Hakan Yusuf GÜNER, Vali Yardımcıları, İlimiz Belediyesi, Özel İdare Genel Sekreterliği ve diğer kurumlarında desteği ile Organize Sanayi Bölgesinde 2013 yılında ciddi yatırımların yapılacağını, İl dışında bulunan iş adamlarımızı ilimizde yatırım yapmaya davet ediyoruz.
  • SODES ve UMEM Projeleri kapsamında 100’lerce insanımıza ve esnafımıza eğitim verildiği ve ücret ödendiğini,
  • TOBB katkısı ile son 4 yılda 170.000,00 TL ile 4000 aileye gıda, 3200 öğrenciye giyim yardımı yapıldığını,
  • Teşvik yasasında İlimizin 5. Bölgeye alınmasından dolayı Bakanlarla yaptığımız görüşmelerde TOBB başkanını kendilerine katkı sunduğunu, İlimiz gibi ekonomik sıkıntı yaşayan diğer illere özel teşvik yasasının çıkarılması için çaba sarf edeceklerini,
  • Son aylarda Ülkede ve Bölgemizde Barışın sağlanması için Doğu ve Güneydoğu Oda ve Borsa Başkanları ile önce Diyarbakır’da toplantı yaptıklarını, daha sonra Başbakan Yardımcısı Beşir ATALAY, Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN, Ana Muhalefet Lideri Kemal KILIÇDAROĞLU İle görüşmeler yaparak savaşın bitmesi ve barış ortamının sağlanması için gerekli görüşmeler yapılmış, bu süreçte TOBB Başkanı ve yöneticileri gerekli katkıyı sunmuş olup, ülkede gelinen bu olumlu aşamada bu görüşmelerin etkili olduğunu belirtti.
  • TOBB Ülkede okuma yazma oranını en yüksek olduğu illerden olan İlimizin aynı zamanda ortaöğretimi il merkezinde okuyan kız öğrencilerimize yardımcı olmak amacıyla 300 kişilik kız öğrenci yurdunu yapma kararı aldığını, Üniversitenin açılması ile birlikte ilde ciddi bir yurt sorunu yaşandığını , bu nedenle TOBB Yönetim Kurulu Başkanı Sn.Rifat HİSARCIKLIOĞLU ve Yönetim Kurulu, İl Valimiz Sn.Hakan Yusuf GÜNER’in Yurt yapımı için arsa temininde gösterdiği duyarlılıktan dolayı teşekkür ederek İlimizde kız öğrenci yurdunun yapılmasıyla öğrencilerin barınma sorununun da kısmen çözüleceğini, bundan sonraki süreçte İlimizin sorunları için Oda Yönetim Kurulu, Personeli ve Meclisi olarak gerekli duyarlılığı göstereceğimizi belirtti.

 

Yusuf CENGİZ
Tunceli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı
TOBB Ticaret ve Sanayi Odaları Konsey Üyesi

Kaktüs Creative
Facebookta Beğen Twitterda Takip Et Linkedinde Takip et Google plusta beğen Rss ile abone ol