Yusuf Cengiz, TOBB’un Toplantısına Katıldı.

Tunceli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Cengiz, TOBB Ticaret ve Sanayi Odaları Konsey Toplantısına katıldı.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’nın katıldığı toplantıda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu ve Bakanlar birer konuşma yaptı. Yeni çek yasası, Anayasa değişiklikleri ve Gümrük Sorunları konusunda görüşler açıklandı.

Tunceli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Ticaret Sanayi Odaları Konsey Üyesi Yusuf Cengiz’de toplantıda söz alarak bir konuşma yaptı.

Son 30 yıllık çatışma ortamından en çok etkilenen illerden olan birinin Tunceli olduğunu belirten Cengiz, ilde ve bölgede, savaşın ekonomik ve sosyal boyutlarına dikkat çekti. Cengiz konuşmasını şöyle sürdürdü: “30 yıllık çatışma ortamı, köylerimizin büyük bir kısmının boşalmasına 36 yıl önce 165 bin olan nüfusumuzun 80 bin civarına düşmesine, tarım ve hayvancılığın ilimizin en önemli geçim kaynağı olduğu halde tamamen bitme noktasına gelmesine sebep olmuştur. Bölgede esnaf yılın büyük bir kısmında kepenk kapatmak zorunda kalmakta, Bankalar bölgedeki çatışma ortamının sorunları nedeniyle yeterli kredi vermediğinden, bölgede ve ilimizde yılların tüccarları iflas etmiş, tüm mülkiyetlerini satmak zorunda kalmıştır. Bölgede tefecilik sektörü doğmuştur.’’dedi. Köylerinin büyük kısmı boş olan ilimiz 25 bin merkez nüfusu ile küçük bir belde konumuna düşmüştür. Köylerin büyük kısmının boş olduğunu ve 25 bin nüfuslu şehrin belde konumuna düştüğüne işaret eden Cengiz, bölgedeki savaşın bitmesi ve ilin ekonomik ve sosyal sorunlarla ilgili görüşlerini sıraladı.

-Mevcut anayasa günümüzde ülkenin sosyal ve ekonomik yapısını karşılayacak durumda değildir. Son 10 yılda yapılan Anayasa değişiklikleri yeterli olmadığından bugün Türkiye’de yaşayan memurlar, işçiler, işverenler ve çeşitli inanç ve kimliğe sahip halklar yeni bir anayasa beklentisi içindedirler. İktidarın önündeki en önemli sorun meclisteki iktidar partisi, ana muhalefet ve diğer siyasi partilerin ortak bir konsensüs oluşturarak ülkenin can alıcı sorunlarını çözme noktasında birlikte hareket etmelidirler. -Mevcut Anayasanın değiştirilmesi tüm halkın ortak talebi olup,Demokratik açılımın olması için anayasanın AB normlarına uygun ve ülkede yasayan Türk,Kürt,Çerkez,Laz ve tüm azınlıkların kendi dillerini kültürlerini ve inançlarını özgürce kullanmaya olanak sağlayacak Türkiye’de yaşayan tüm insanların bir arada yaşamasını pekiştiren bir anayasa yürürlüğe konmalıdır.Böyle bir anayasa eşit yurttaş temelinde, Kürt sorunun çözümünün de güvencesidir.

-Siyasi partiler yasası, seçim yasası, %10 seçim barajının düşürülmesi, vatandaşlığı yeniden tarif eden maddeler gibi değişiklikler anayasaya konmalıdır.

-Anadilde eğitimle ilgili gerekli yasal düzenleme yapılmalı,muhalefet partileri gerekli desteği vermelidir.bu sorun Kürt sorunu çözümünde en önemli sorundur.

-Genel af çıkarılmalı, Genel af cezaevindeki tüm tutsakları kapsamalıdır. Son dönemlerde Bölgemizdeki toplu tutuklamalar ve uzun süren yargı süreci Bölgede gerginliği tırmandırmaktadır.

-Siyasi iktidar, silahlanmanın ve çatışmanın karşısına demokratikleşmeyi koyan yasal düzenlemeler yaparak çözüme zemin hazırlanmalıdır.

-Demokratik bir sürecin başlaması için tutuklu milletvekilleri serbest bırakılmalı, bu milletvekilleri, taleplerini ülkede yaşanan süreç ve halkların hassasiyetini de dikkate alarak gündeme getirmeli, çıkacak bir iç savaşın Türk, Kürt ve tüm azınlıklara ciddi bir sorun yaratacağı bilinci ile Türkiye halkların bir arada yaşama olanaklarını tanıyacak gerekli yasal düzenlemelerini mecliste yapılması en önemli sorunumuzdur.

Barış sağlandıktan sonra Türklerin, Kürtlerin ve tüm azınlıkların ortak çıkarları için tartışma süreci başlamalı, süreç iki halkın birbirine daha yakınlaşma ve bir arada yaşamaya en çok ihtiyacı olan süreçtir. Bunun tersi Halkları birbirine düşman eden olaylardır. Aynı gemide yaşıyoruz batarsak hep beraber batarız. Çatışma ortamı Türklere, Kürtlere ve ülkemizde yaşayan hiçbir vatandaşa faydası olmaz sadece yıkım, gözyaşı ve kan olur.

Tunceli T.S Odası olarak savaşın son bulmasını istiyoruz. Artık Türk ve Kürt gençlerin ölmesini, anaların ağlamasını istemiyoruz. Çözüm silah ve şiddet olsaydı 30 yıldır bu sorun çözülürdü. Ülkede insanların büyük kısmı barış istiyorsa ortak akıl barışın sağlanmasıdır.

Dünyada yaşanan ekonomik kriz ülkemize de yansıyacaktır. Piyasada ciddi daralma olmakta bölgede yaşanan çatışma ortamı nedeniyle yatırım yapma şansı yoktur. Barışın sağlanması durumuna batıdaki iş adamlarımız Doğuya yatırım yapacaktır. Turizm, madencilik, tarım ve hayvancılık bölgede önemli potansiyellerdendir. Artık ateş düştüğü yeri yakmıyor, doğuya düşen ateş batıyı da yakıyor. Savaşa ayrılan bütçe yerine ülkede yatırımlar yapılsaydı, işsizlik çözülürdü. Ülke dünyanın en gelişmiş ülkesi haline gelirdi. B izler ekonomik krizi konuşacağımıza daha büyük ortaklarla hangi yatırımları yapacağımızı konuşurduk ancak hiçbir şey halen geç kalmış değil, mermiye helikoptere vereceğimiz parayı fabrikalara, tarıma, hayvancılığa verelim artık barut dumanı yerine fabrika dumanı tütmelidir. Herkes bulunduğu yerde ve konumda vicdanın sesini duymalı ve barışın kalıcı olması için katkı sunmalıdır. Yeni çek yasası esnafı ağır hapis cezalandıran arındırırken alacaklı olan esnafında kendi alacağını tahsil edebilme olanaklarını düzenleyen muhtevaya sahip olmalıdır. Bu hususta en önemli riski bankaların alması gerekir. Ödenmeyen çeklerin büyük kısmını bankalar taahhüt etmelidir.

TOBB Ticaret ve Sanayi Odaları Konsey toplantısına katılan Adalet bakanı Sayın Sadullah Ergin’in ve Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Hayati Yazıcı’nın gerek Hükümet nezdinde gerekse mecliste önerilerimizi dikkate alarak sorunlarımıza çözüm getirecek çaba içinde olması en büyük beklentimizdir.

Kaktüs Creative
Facebookta Beğen Twitterda Takip Et Linkedinde Takip et Google plusta beğen Rss ile abone ol