Yusuf CENGİZ, TUNCELİ TİCARET ve SANAYİ Odası Yönetim Kurulu Başkanlığına yeniden aday

thumb

Üyelerimize ve Kamuoyuna;
Dördüncü yılını tamamladığımız Tunceli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu, Meclisi, ve personelimizle, halkımıza ve üyelerimize hizmet verdik. 12 Mayıs 2013 Pazar günü yapılacak Olan Oda Meclis üyeliği seçimlerinde Yönetim Kurulu ve Meclisimizde bu süre içinde katkı sunan Meclis üyelerimiz, yeni meclis üyeleriyle birlikte Yönetim Kurulu Başkanlığına talibim. Dört yıl önce aday olduğumuz zaman üyelerimiz ve kamuoyu ile paylaştığım basın bültenindeki çalışma programında belirttiğim hedeflerin büyük bir kısmının tamamlanmasının mutluluğunu yaşıyorum.

Tunceli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetiminde bulunduğum son dört yıllık çalışmalarımı üyelerimizle ve kamuoyu ile paylaşmak istiyorum.

ODA HİZMET BİNASI
Parası olmayan Tunceli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetimini devraldık. Eski Belediye hizmet binasında kiracı olduğumuz halde şehrin girişinde şu anda 500.000,00 TL değeri olan hizmet binasını satın aldık. Toplantı salonu, 7 odası bulunmaktadır. Oda gelirleri, ayrıca Oda Başkanı olarak benim, Yönetim Kurulu ve Meclis Üyelerimizin çabaları ve ekonomik katkıların sonucu Odamızın hizmet binasını satın aldık. Odamızın toplantı salonu ve bürolarının malzemeleri Kayseri Sanayi Odası tarafından karşılandı.

Odamız kendi hizmet binasında üyelerimiz ve halkımızın hizmetine devam ediyor.

ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ
Yaklaşık 12 yıldır atıl durumda olan geçmiş dönemde Konut Alanına çevrilmeye çalışılan Organize Sanayi Bölgesinin kısmen alt yapısı yapılmıştır. İlimiz, Türkiye’de arsası olduğu halde Organize Sanayi Bölgesi olmayan tek ildir. Yönetime geldiğimde ilk işim Yönetim Kurulu üyeleriyle Ankara’da dönemin Sanayi ve Ticaret Bakanını ziyaret ettik. Türkiye Ukrayna İşbirliği Toplantısında Yönetim Kurulu Başkanı olarak Başbakan ve ilgili Bakanlarla yaptığım görüşmeler, Eski Valimiz Sn.Mustafa TAŞKESEN, yeni Valimiz Sn.Hakan Yusuf GÜNER’in desteği, Vali yardımcımız Sn. Ali GÜLDOĞAN, Belediye Başkanımız Sn. Edibe ŞAHİN, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sn. Hüseyin ŞİMŞEK, Yönetim Kurulu ve Meclisin katkıları ve Fırat Kalkınma Ajansından alınan destek ile su, kanalizasyon ve yol sorunlarını çözmek üzere ihale yapıldı. 2012 yılında yapılan elektrik ihalesi ile elektrik sorunu çözülecektir. 43 parselden 37 parselin dağıtımı yapılmış, 4 yatırımcı tesislerini yapmış ve 2 üretici üretim sürecine başlamıştır. Diğer yatırımcılarımızın 2013 yılı Haziran-Temmuz Aylarında yatırım projelerine başlayacaklarını ve 2014 yılında tamamlayacaklarını umuyoruz. 2013 yılında Fırat Kalkınma Ajansından destek alan ve yer tahsis edilen 5 firma yatırım yapacaktır. Yıllardır yatırım yapılmayan Organize Sanayi Bölgesinin faaliyete geçmesi ile İlin ekonomik ve sosyal yaşamına önemli katkı sunacağı kanısındayım.

TUNCELİ’DE ÖĞRENCİ YURDU
Tunceli ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB TSO Konsey üyesi olarak TOBB’nin İlimizde okul veya öğrenci yurdu yapması konusunda sürekli görüşmeler yapıldı. 2013 yılının Ocak ayında 300 kişilik kız öğrenci yurdu yapma önerisi Odamıza iletilmiştir. Bu gelişme sonucu İl Valimiz Sn.Hakan Yusuf GÜNER’le yapılan görüşmeler sonucu Valimizin talimatı ile Milli Eğitim Müdürlüğümüz arsa temini çalışmalarına başlamıştır. Öğrenci yurdu yapılması için tapu kayıtları ve aplikasyon planı TOBB’ne (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) iletilmiştir.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin Talebi üzerine 28 Ocak 2013 günü TOBB’nin Ankara’daki Hizmet Binasında TOBB Başkanı Sn. Rifat HİSARCIKLIOĞLU, İl Valisi Sn. Hakan Yusuf GÜNER, Tunceli TSO YKB ve TOBB Konsey Üyesi olarak benimde katılımım ile yurt binasının yapımı için protokol imzalandı. Mart ayı içinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği İnşaat Şubesinden gelen yetkililerle birlikte, Milli Eğitim Müdürlüğü, Valilik, Belediye Başkanlığı ile görüşmeler yapılarak Valiliğin talimatları sonucu projelerin yapılması ile birlikte çok kısa süre içinde yurdun ihalesi yapılacaktır. İnşaatının 2013 yılında başlayacağını umuyoruz. bu katkılarından dolayı başta TOBB Başkanı Sn. Rifat HİSARCIKLIOĞLU, Sn. Vali Hakan Yusuf GÜNER ve Yönetim Kurulu üyelerine şimdiden teşekkür ederim.

SODES PROJELERİ
2011 Yılında yapılan ve İlimizin ihtiyacı olan;
a) Evde hasta ve yaşlı bakımı
b) Aşçı ve garson yetiştiriciliği. Bu projeler kapsamında 260.000,00 TL finans SODES kapsamında sağlanmış, 76 kursiyere 6 ay boyunca eğitim verilmiş, ücret ödenmiş ve kurs başarı ile tamamlanarak sertifikaları verilmiştir. 60.000 TL’lik malzeme alımı ilimizdeki esnaftan temin edilmiştir.

UMEM PROJELERİ
Birliğimiz TOBB, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (TOBB-ETÜ) arasında imzalanan protokol kapsamında İlimizde 10 adet uzmanlaştırılmış meslek edindirme kursu açılmış 198 kişi kurslarını başarıyla tamamlayıp sertifikalarını almışlardır. Önümüzdeki gün ve aylarda yeni kurslar açılacaktır.

YOKSUL AİLELERE VE ÖĞRENCİLERE YARDIM
Dört yıl boyunca TOBB katkısı ile 170.000,00 TL karşılığında 4.000 aileye gıda yardımı yaklaşık 3.200 öğrenciye eğitim (giyim) yardımı yapılmıştır. İl merkezine ve ilçelerde bulunan yoksul ailelere ve öğrencilerde bu yardımlardan yararlandırılmıştır. Milli Eğitim Müdürlüğü ve Muhtarlarla iş birliği yapılarak bu yardımlar dağıtılmıştır. Gıda ve giyim malzemeleri ilimizde faaliyet yürüten esnafımızdan teklif alınarak temin edilmiştir.

ÜNİVERSİTE İLE İLGİLİ FAALİYETLERİMİZ
İlimizde üniversitenin kurulması ile birlikte sivil toplum örgütleri ve üniversite işbirliği için çaba sarf edilmiş, İl Valisi, dönemin milletvekilleri, Üniversite Rektörü ve Belediye Başkanları ile birlikte Cumhurbaşkanı, Milli Eğitim Bakanı, YÖK Başkanı ile üniversitenin gelişmesi için ilçelerde meslek yüksek okuluna bağlı birimlerin açılması, il merkezinde arıtma tesisinin yapılması için görüşmeler yapılmıştır.

Üniversite tarafından yapılan sempozyuma Oda başkanı olarak panelde yaptığım konuşmada “Nasıl bir üniversite istiyoruz” konusunda düşüncelerimi açıkladım.

Üniversitenin İlimizin ekonomik ve sosyal yapısına önemli katkısının olacağı inancında olup, önümüzdeki dönemlerde de üniversite, işadamları ve Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğini önemsiyoruz. Üniversitenin esas görevinin bilim yuvası olması gerektiğini, Üniversite yönetimi, yörenin dilini, kültürünü, inancını araştırmalı ve sosyo ekonomik yapısını dikkate alması gerektiğini, yapılan malzeme alımlarında ildeki esnafı koruması gerektiği inancıdayız.

BARAJLARLA İLGİLİ FAALİYETLERİMİZ
Yönetime geldiğimizde meclisimizle barajlara karşı tavır alma kararı aldık. Cumhurbaşkanımızın İlimizi ziyaretinde görüşlerimizi bilim kurulunca hazırlanan dosyayı sunduk. Katıldığım Ukrayna Toplantısında Yönetim Kurulu Başkanı olarak barajların iptali için öneride bulundum. Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Konsey üyesi olarak Ankara’da yapılan konsey toplantılarına katılan Bakanlara ilimizi ziyaret eden Bakan Sn. Veysel EROĞLU, diğer Bakanlara barajların iptali konusunda düşüncelerimiz iletmiştir.

Ülkenin önemli zenginliği olan Munzur ve Pülümür Vadilerinin kurtarılması için alternatif olarak Odamızın toplantı salonunda 2012/Şubat ayında Pr.Tanay Sıdkı UYAR’ın katıldığı bir panel düzenledi. Bu panelde yenilenebilir enerji (rüzgar ve güneş enerjisi) toplantısında, İl Valisi, Belediye Başkanı, Sivil Toplum Örgütlerinin temsilcileri ve Odamız üyelerinin katılımı ile barajlar sorunu tartışıldı.

İlimizde barajlara karşı yapılan tün eylemlere Oda Yönetimi, Meclisimiz ve esnafımız destek vermiştir. Pülümür suyu üzerindeki baraj projesi iptal edildi. Önümüzdeki süreçte Barajların yapılmaması için Oda Meclisimiz tüm gücüyle destek vermeye devam edecektir.

DERSİMSPOR İLE İLGİLİ FAALİYETLERİMİZ
Yönetim Kurulu Başkanı, Yönetim Kurulu Üyelerimiz ve Meclisimiz Dersimspor’un başarısı için gerekli katkıyı sunmaktadır. Son olarak İstanbul’da 7 Ocak 2013 günü CHP Genel Başkanının katıldığı Dersim Spora Destek Gecesi yapıldı. Yönetim Kurulu Başkanı Oda adına geceye katılarak destek vermiştir. Bundan sonraki süreçte de Dersimspor’un başarısı için gerekli katkı sunulacaktır.

TEŞVİK YASASI İLE İLGİLİ FAALİYETLERİMİZ
13 Nisan 2012 günü Yeni teşvik yasası ile ilgili İlimizin 5. Bölgeye alınmasından dolayı Oda konferans salonunda Belediye Başkanlarımız, İşadamlarımız, üyelerimiz, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı ve sivil toplum örgütleri temsilcileri ile bir toplantı yapıldı. 30 kurum temsilcisi ve 80 işadamı ve İl dışındaki kurumlar ortak bir metin hazırladı ve imzaladı. TOBB’nin Ankara’da yapılan Konsey ve Oda Borsa Başkanları toplantılarında Yönetim Kurulu Başkanı olarak 9 Ekim 2012 günü Sn. Zafer ÇAĞLAYAN, Sn. Ali BABABACAN, Gümrük ve Ticaret Bakanına sözlü olarak ve dosya halinde iletilmiş, ayrıca Cumhurbaşkanı, Başbakan ve yetkili Bakanlar ile muhalefet liderlerine iletilmiştir.

Bu çabalarımıza rağmen 5. teşvik bölgesi yasalaşmış, özel bir teşvik yasasının çıkması konusunda çalışmalarımız devam etmektedir.

BÖLGEDE BARIŞIN SAĞLANMASI İLE İLGİLİ FAALİYETLERİMİZ
Bölgede 30 yıldır süren çatışma ortamının bölgemize ve ilimize verdiği tahribat tüm halkımızın malumudur. Bunun bilincinde olan Tunceli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetimi olarak çatışma ortamının bitmesi için Diyarbakır’da Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri Ticaret ve Sanayi Oda ve Borsa Başkanları toplantısına Yönetim Kurulu Başkanı ve Başkan Yardımcıları ile birlikte katıldık ve çatışma ortamının bitmesi talebinde bulunduk. Ortak basın açıklamasına katkı sunduk. Yönetim Kurulu Başkanları Ankara’da Başbakan Yardımcısı Sn. Beşir ATALAY, Başbakan Sn. Recep Tayyip ERDOĞAN, Ana muhalefet Lideri Sn. Kemal KILIÇDAROĞLU ile yapılan toplantılarda barışın sağlanması için yoğun çaba sarf ettik. Yönetim Kurulu Başkanı olarak, toplantılarda söz alıp Bölgemiz ve İlimizin sorunları anlatıldı ve görüşlerimizi yerel ve ulusal basınla paylaştık.

Ülkede barış ortamının sağlanması ve İmralı sürecine başlanması, Bölge Oda ve Borsa Başkanları ile yaptığımız toplantılar ve görüşmelerimizin iktidar ve muhalefet parti genel başkanları ve Hükümet üyeleri üzerinde olumlu bir etki yarattığı kanısındayım. 15 Mart 2013 günü Ulusal Basında yayınlanan “Barışa Omuz Verin” bildirisini Türkiye’de yaşayan 400 yazar, Siyasetçi ve Sanatçılarla birlikte Oda Yönetim Kurulu Başkanı olarak imzaladım. Ayrıca Ulusal haber ajanslarına açıklamalar yaparak barış sürecinin başlanması durumunda Bölgemize ve İlimize ekonomik ve sosyal katkısının olacağını kamuoyu ile paylaştım. Önümüzdeki süreçte Ülkede ve Bölgemizde barışın sağlanması için Tunceli Ticaret ve Sanayi Odası olarak gerekli katkıyı sunmaya hazırız.

FIRAT KALKINMA AJANSI İLE İLGİLİ FAALİYETLER
Yönetim Kurulu Başkanı, Yardımcıları ve Üyeleri olarak Bölge Kalkınma Ajansının Malatya’da ve diğer illerdeki kalkınma ajansı ve kalkınma kurulu toplantılarının hemen hemen tümüne katıldık. İlimizde yatırım yapmak isteyen girişimcilere, İlimize ve bölgeye katkı amaçlı projelerle destek olduk.

2012-2013 yılında İlimizde 30’a yakın firma mali destek alarak yeni yatırımlar yapmış ve yatırımlarını tamamlamaya devam edecektir.

TOBB Ticaret ve Sanayi Odaları Konsey üyesi olarak Ankara’da yapılan toplantıların tümüne katılarak İlimiz ve Bölgemizin tüm sorunları toplantıya katılan üyelere ve kamuoyuna açıklanmıştır.

Yönetim Kurulu Başkanı olarak Türk-Alman Ticaret Odasının Berlin’de 11 Mayıs 2012 günü yapılan toplantıya katılarak, İlimizin Barajlar sorunu, İlin ve bölgemizin çatışma ortamının verdiği tahribatı anlatılmış ve İlimizde yetişen ürünler ve turizm konusunda bilgi verilmiştir.

KÜLTÜR VE DOĞA FESTİVALLERİ
12 Yıldır yapılan Munzur Kültür ve Doğa Festivaline Meclisimiz ve esnafımız gerekli katkıyı sunmuş, Yönetim Kurulu Başkanı olarak İlimizde yapılan festivallere panelist veya moderatör olarak katılarak İlimizin ekonomik ve sosyal sorunları, kültürü, doğası ve barajlar konusunda görüşlerimi kamuoyu ile paylaştım. Festival kapsamında ilçelere yapılan etkinliklerde Oda Başkanı ve yönetimi katılmış ve gerekli katkı sunulmuştur.

YATIRIMLAR
Organize Sanayi ile ilgili gerekli çalışmalar yapıldığı gibi İlimizde yatırım yapmak isteyen kişi, kurum ve kuruluşların yatırım yapmaları için yoğun çaba sarf ediliyor. Önümüzdeki dönemde üretim yapan firmalara katkımız devam edecektir.

KURUMLARIN ESNAFLA İLİŞKİLERİ
Üyelerimizin kurumlarla olan sorunları ile ilgili Yönetim Kurulu Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyeleri gerekli görüşmeleri yapmış, askerin çarşıya çıkarılması, resmi kurumların kantinlerinin esnafa verdiği zararla ilgili yetkililerle defalarca görüşülmüş ancak yeterli sonuç alınamamıştır. Önümüzdeki dönemde de bu hususta çalışmalara devam ederek, kurumlar ve halkımızın ilimizde bulunan esnaftan alışveriş yapması için çalışmalar devam edecektir.

İLİMİZİN TANITIM ÇALIŞMALARI
İl dışındaki yapılan fuar ve toplantıların büyük bir kısmına katılarak gerekli katkı sunulmuştur.

EN BAŞARILI SİVİL TOPLUM ÖRGÜTÜ
2011 yılında Dersimde İklim Gazetesi tarafından yapılan ankette Tunceli’nin en başarılı üç sivil toplum örgütü başkanları ve sivil toplum örgütü olarak Tunceli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve Odası seçilmiştir.

ODAMIZ İLK KEZ BÜLTEN HAZIRLADI
Oda faaliyetleri ve İlimizdeki sosyo-ekonomik gelişmeler konusunda hazırlanan bültenle üyelerimiz bilgilendirdi. Önümüzdeki süreçte de bu faaliyetimiz devam edecektir.

ODAMIZIN WEB SİTESİ FAALİYETE GEÇİRİLDİ
Üyelerimizle, kamuoyu ile iletişimi daha kolayca sağlama olanağı tanındı. İlimizdeki tüm devlet kurumları, halkımız, siyasi partiler ve sivil toplum örgütleri ile birlikte İlimizin sorunlarını birlikte çözme konusunda yoğun çaba sarf ettik. Odamız 2012 yılı bütçesini %100’ün üzerinde gerçekleştirmiştir. 360 oda ve borsa içinde ilk sıralara girdi.

Önümüzdeki 4 yıllık süreçte Tunceli Ticaret ve Sanayi Odası olarak başta Organize Sanayi Bölgesine yatırım yapılması, kız öğrenci yurdunun halkımızın hizmetine sunulması için yeni yönetimde üyelerimiz olarak bana ve seçilecek meclis üyelerimize yetki vermenizi umar, Tunceli Ticaret ve Sanayi Odasının geçmiş dönemdeki eksikliklerini tamamlayarak daha da kurumsallaşarak, esnafımıza, halkımıza ve İlimizin sorunlarına daha fazla katkı sunacağımız kanısındayız. 21 Yıllık Odamızın geçmişteki 4 yıllık süreçte yaptığımız hizmetler gelecekte yapacaklarımızın garantisidir.

12 Mayıs 2013 günü yapılacak seçimlerde İlimizde bulunan Siyasi Parti, Sivil Toplum Örgütleri ve Kurumlardan yeni Yönetim ve Meclisimize katkı sunmalarını talep ediyorum.

Dört yıllık süreçte benimle birlikte emek veren Yönetim Kuruluna, Meclis üyelerine ve Oda Personeline, bu süre içinde katkılarını sunan esnafa, İlimizde bulunan tüm kurumlara, tüm basın mensuplarına, yerel radyolara ve gazetelere teşekkür ederek, saygılarımı sunuyorum.

Yusuf CENGİZ
Tunceli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı
TOBB Ticaret ve Sanayi Odaları Konsey Üyesi

Kaktüs Creative
Facebookta Beğen Twitterda Takip Et Linkedinde Takip et Google plusta beğen Rss ile abone ol